Cât de greu e să exprimăm ce simțim cu adevărat?
Relatii

Cât de greu e să exprimăm ce simțim cu adevărat?

De Laura Ene 2 min citit

De ce este atât de greu să ne exprimăm adevăratele sentimente?

RelațiiAuthentic Relații și comunicare de Roxana-Gabriela Popa10 iunie 2026 de Roxana-Gabriela Popa10 iunie 2026 de Roxana-Gabriela Popa10 iunie 2026 de Roxana-Gabriela Popa10 iunie 2026 de Roxana-Gabriela Popa10 iunie 2026 de Roxana-Gabriela Popa10 iunie 2026 Cât de greu este să spui ceea ce simți cu adevăratMulți dintre noi suntem experți în a spune ceea ce este în regulă, dar este greu să ne exprimăm emoțiile reale. În relații, acest lucru creează neînțelegeri, tensiuni și frustrări care se accumulează, uneori timp de ani de zile.

După ce a lucrat la exprimarea emoțiilor prin fraze cum ar fi „eu simt eu.”, tensiunile au scăzut și unul a ajuns să se conecteze din nou.

După câteva săptămâni, ea a observat că nu numai că era ascultată, dar oamenii au apreciat claritatea și sinceritatea ei. Cum ajută terapia să devină un spațiu sigur în care oamenii pot: Găsi ceea ce simt cu adevărat; Exercise exprimând emoțiile lor fără frică de judecată; Învăță să stabilească limite și să caute sprijin; Creează relații mai autentice, bazate pe conexiune reală, nu pe aparență.

Cât de greu ne este să ne exprimăm adevăratele sentimente?

Prin ceea ce facem în cabinet, Clien descoperă că mici schimbări în comunicare, cum ar fi spunerea unei „nu” sau „am nevoie de ajutor” pot avea un efect profund și pot genera relații spațiale și conexe.

TagetherRags-Gabriel în PoxGabriel PXGabriel PXGabriel oferă o modalitate de a integra viața oamenilor, și ceea ce este o provocare pentru a obține și exprima emoții autentice în spațiu.

Deci de ani, ne-am spus că este greu să ne construim relații, dar uneori spunem că este o experiență reală, dar nu știu că este o adevărată. În timp de zece ani, nu știți cum ne putem face o experiență și să ne putem integrați cu emoțiile, dar, dar, uneori, știu că este un fel de aștii, dar nu știu că este un fel de a neînțelegă, dar nu știu că este oare.

Sursă: psychologies

Conținut scris de redacția noastră echilibrumintal.ro / Laura Ene și asistat AI.

Lasă un comentariu