Angajații din Sănătate protestează față de noua lege a salarizării
Este legea salarizării echitabilă?
Cum le putem recunoaște pe cele cu pesticideCum explică ministrul Educației momentul în care se uita la telefon în timp ce o elevă ținea un discurs: De la 2:00 m-am trezitSalt tehnologic uriaș: România va găzdui primul centru de date cu IA cuanticăCartelul taximetriștilor din Capitală, amendat pentru practici anticoncurențiale la OtopeniAdolescent de 15 ani, dispărut în Dunăre. Căutări de amploare cu scafandri și un elicopter SMURDNATO întărește Poarta Focșani.
Sănătate Mentală și Wellness
Limbajul corpului trădează anxietatea
Să te reconstrui: Arta de a-ți umple paharul
„Relația terapeutică, cel mai puternic instrument al schimbării, după psihiatrul Mircea Radu
Tipul greșit de bolnav ⁇ Rușinea bolilor mintaleGeneral al Alianței: Suntem pregătiți oricând să luptămProtestatarii scandează, printre altele, Grevă generală!, Vrem dreptate pentru sănătate!, Noua lege nu va trece!, Interimarii vor să ne ia banii!, Ruşine! şi folosesc vuvuzele.
Sindicaliştii cer respectarea drepturilor salariale, deblocarea angajărilor, eliminarea inechităţilor, dialog social real cu autorităţile. Totodată, reprezentanţii sindicatului anunţă că pe 3 iunie va fi organizat un protest în Piaţa Victoriei, cu deplasare spre Piaţa Constituţiei.
Sindicaliștii vor respectarea drepturilor salariale și angajări!
Consiliul Naţional al Sanitas a respins proiectul noii legi a salarizării, lege pe care o consideră inechitabilă, incompletă şi profund defavorabilă angajaţilor din sistemele publice de sănătate şi asistenţă socială. În loc să aducă majorări de venituri pentru angajaţii din sănătate şi asistenţă socială, acest proiect riscă să producă exact efectul opus: pentru mai mult de jumătate dintre salariaţi, veniturile vor fi plafonate sau chiar vor scădea.
Reducerea sporurilor loveşte direct în veniturile reale ale celor care lucrează în condiţii dificile, în ture, în regim de asigurare a continuităţii şi sub presiune. Compensaţiile propuse nu acoperă pierderile şi nu reechilibrează impactul financiar.
Nu putem accepta ca veniturile oamenilor să fie prezentate artificial ca fiind protejate, în timp ce realitatea din statele de plată va demonstra contrariul, au scris sindicaliştii pe Facebook.
Cum putem accepta scăderea veniturilor angajaților din sistemul sanitar?
În opinia acestora, legea este inechitabilă, nu tratează echilibrat categoriile profesionale şi creează noi diferenţe şi noi nedreptăţi în sistem. Mai mult, este o lege incompletă - există categorii de salariaţi care pur şi simplu au fost omise. Diferenţa dintre ceea ce Sanitas a negociat luni de zile împreună cu Ministerul Sănătăţii şi ceea ce este prezentat acum este majoră şi greu de explicat.
(.) Avertizăm Guvernul - indiferent dacă este vorba de actuala echipă interimară sau de următoarea - că nu este posibil să ceară stabilitate, performanţă şi asumare din partea angajaţilor din sănătate şi asistenţă socială, în timp ce construieşte un mecanism salarial care reduce veniturile şi adânceşte inechităţile, spun ei.
Totodată, Sanitas solicită retragerea proiectului în forma actuală şi reluarea imediată a negocierilor reale, pe baza angajamentelor asumate şi a respectului faţă de angajaţii din sănătate şi din asistenţă socială.