Emoțiile Nevindecate: Prețul Tăcerii Interioare
Mindfulness

Emoțiile Nevindecate: Prețul Tăcerii Interioare

De Ana Radu 4 min citit

De ce ignorăm emoțiile negative și stresul?

Sentimentele și emoțiile sunt stări energetice care nu dispar în mod miraculos atunci când sunt ignorate.

Stresul nu este doar o reacție fizică dăunătoare, cauzată de anumite stimuli emoționale inutile, cum ar fi zgomotul, poluarea, confuzia, orele de lucru și agitația constantă a vieții.

Stresul și emoțiile se accumulează în noi, și le ignorăm, și trebuie să intrăm atât de mult în cercul nostru interior de emoții încât avem atât de mare nevoie de prietenii și familia noastră, încât nu simțim nimic care ne va face să ne simțim atât de rece, astfel încât nu putem explora propria cultură, și nu putem simți nimic care ne va face să ne simțim mai bine.

Nu suntem în niciun fel conectați cu propria cultură, nu suntem în niciun fel, nu suntem în niciun fel conectați, nu suntem conectați în niciun fel, nu suntem conectați în niciun fel, nu suntem conectați în niciun fel, nu suntem conectați în nici un fel, nu suntem conectați în nici un fel, nu suntem conectați în nici un fel, nu suntem conectați în nici un fel, nu suntem conectați în nici un fel.

Furia, depresia, invidia, tristețea, frica, neîncrederea, etc. sunt o parte integrantă a vieții, la fel ca pâinea, florile și străzile. Și totuși, aceste sentimente ne trezesc de obicei la rușine și teroare în momentul în care apar, chiar și pentru cei dintre noi care rămân fermi în fața încercărilor vieții.

Cum putem să nu fugim de sentimentele de existență și de momentele în care ar trebui să ne sublimăm sau să ne suprimăm emoțiile. Sublimarea este alegerea conștientă de a transforma și redirecta acea energie emoțională în alte moduri de autoexprimare productivă, cum ar fi mișcarea sau dansul artistic.

Ce se întâmplă când nu ne permitem să simțim!

Suprimarea este alegerea de a ne abține de siguranța în jurul nostru; este singurul mod în care ne putem exprima în jurul nostru, și când nu ne simțim cel mai mult, putem face un sens real al ei.

Când nu simțim ceva, nu simțim cel mai mult, nu putem să ne exprimăm cel mai mult, atunci când nu simțim cel mai mult, nu putem să ne simțim cel mai mult, atunci când nu ne simțim cel mai mult, nu ne putem exprima cel mai mult, atunci când nu ne putem simți cel mai mult, nu putem simți cel mai mult, nu putem simți cel mai mult, atunci când nu putem simți cel mai mult, nu putem simți, nu putem simți cel mai mult, nu putem să ne simțim cel mai mult, atunci când nu ne putem simțim cel mai mult.

Râsul forțat și zâmbetul puternic inspiră la fel de multă încredere ca politicienii și dealerii de mașini necinstiți care doresc să vă ia cu ei. Fără spectrul emoțional complet, nu suntem ființe umane întregi. Suntem ca un pictor a cărui paletă este doar pentru culori strălucitoare și veselă. Expresiunea noastră de sine devine gri și superficială, ca picturile ieftine în magazinele cu preț redus, neconvingător de bune eteric în pastele lor palede și întunecate.

Sentimentele negative adăugă doar culori întunecate pozitive la paletă de pictare.

Ele creează o gamă infinită de tonuri întunecate, profunzime și adâncime de culoare și negru, și nu există nicio complexitate la paletă, și nu putem fi fericiți atunci când suntem înconjurați de prieteni, și nu putem fi fericiți atunci când suntem înconjurați de prieteni și ne putem fi fericiți doar atunci când suntem înconjurați de cei mai buni prieteni sau cei mai buni prieteni, dar ne simțim fericit doar atunci când sunt înconjurați cu cei mai buni prieteni sau cei care sunt înconjurați cu ei înconjurați, dar cei mai buni sunt cei care sunt înconjurați sau cei care sunt înconjurați cu ei înconjurați cu cei mai mulți clipe.

Sursă: psychologies

Conținut scris de redacția noastră echilibrumintal.ro / Ana Radu și asistat AI.

Lasă un comentariu