Echilibru Mintal

Ministrul Educației a ignorat-o pe o elevă curajoasă

De Psih. Mihai Ionescu · 27.05.2026

Cine este femeia cu sacou albastru care a stat lângă Ilinca?

Realizatoarea TV a explicat pentru Libertatea că a simțit nevoia să o încurajeze imediat ce a văzut-o emoționată și că reacția ei a fost una firească și omenească. Ce spune Nicoleta Călugăreanu, psiholoaga și realizatoarea TV care a stat lângă Ilinca în timpul discursului din Senat Momentul în care Ilinca, o fetiță de clasa a V-a este ignorată complet de ministrul Educației în timp ce ține un discurs referitor la presiunile pe care le întâmpină copiii la școală s-a mediatizat rapid.

În imaginile transmise live din Senat, de la evenimentul ce a avut loc în data de 26 mai, se vede cum fetița vorbește la microfon în timp ce ministrul Educației, Mihai Dimian, se uită și butonează pe ecranul telefonului.

Ilinca aproape a început să plângă în timpul discursului pe care l-a susținut în Senat, la dezbaterea organizată pe tema sănătății mintale la copii.

În tot acest timp, în imaginile transmise live se vede cum fetița este încurajată de o femeie cu sacou albastru. Este vorba despre psihologul și realizatorul TV Nicoleta Călugăreanu.

Jurnaliștii Libertatea au luat legătura cu Nicoleta Călugăreanu, care ne-a dezvăluit ce a simțit în momentul în care a auzit-o pe micuță vorbind despre unele dintre cele mai importante probleme din viața copiilor și adolescenților, chiar lângă ea.

A fost o situație absolut spontană. Eu eram la dezbatere și s-a creat un context în care a venit fetița, însoțită de o doamnă și a cerut un microfon. I-am făcut loc să vorbească.

Pe tot parcursul mesajului transmis de Ilinca eu am fost fascinată de tot ce a spus, a explicat psihologul și realizatorul TV Nicoleta Călugăreanu.

Ilinca a început să plângă în timpul discursului din Senat Ilinca și-a început discursul adresându-se direct ministrului Educației.

Cum a reacționat fetița după discursul din Senat?

Eleva a criticat atitudinea autorităților și a cadrelor didactice, evidențiind modul în care școala și familia contribuie la creșterea presiunii asupra copiilor, iar ulterior, vizibil emoționată, aproape a început să plângă. Era firesc să o încurajez când a început să plângă. Dincolo de faptul că sunt om și sunt mama, sunt psiholog și a venit natural. Eu asta am simțit, să mă conectez cu emoția ei.

(…) Când a început să vorbească eram fascinată și o priveam admirativ pentru curajul ei, iar când am văzut că are emoții evident că am vrut să o susțin.

Nefiind alt adult în preajma ei, era firesc să o încurajez și să-i acord susținere, a mai explicat Nicoleta Călugăreanu, psiholog și realizatoarea emisiunii Viitor pentru România de la Prima News.

Ce a spus fetița de clasa a V-a după discursul susținut în Senat, în timpul căruia a fost ignorată de Ministrul Educației Micuța s-a bucurat că a reușit să spună ceea ce își dorea în Senatul României, în timpul dezbaterii pe tema sănătății mintale în rândul elevilor și copiilor. Ilinca a mulțumit pentru susținerea pe care a primit-o de la psiholoaga care se afla lângă ea la masă, în timpul dezbaterii. S-a bucurat, a fost foarte autentică și spontană în discursul ei. Eu am reacționat uman, firesc și omenește ca mamă și ca om și apoi ca psiholog și realizator TV.

Când a început să plângă i-am acordat susținere, a mai povestit realizatoarea TV Nicoleta Călugăreanu, pentru Libertatea.

Psiholog și realizator TV, Nicoleta Călugăreanu mărturisește că a fost emoționată și impresionată de discursul elevei de clasa a V-a și mai ales de curajul pe care aceasta l-a avut în timpul dezbaterii. Mi-a spus doar că îmi mulțumește că am încurajat-o și i-am spus că este minunată, curajoasă și că nu trebuie să creadă ce a auzit cum că este zero.

Ea ar fi vrut să rămână la masă, dar apoi a fost invitată la masă cu domnul ministru (…) I-am spus că nimeni nu are dreptul să judece ceea ce simte ea.

Este adevărul ei și lumea ei interioară este perfect valabilă.